14 Mayıs 2012 Pazartesi

Rembrandt Sergisi Kaçırmayın 10 Haziran' a kadar SSM'de

Gerçekten büyüleyici bir sergi Rembrandt ve Çağdaşları Sergisi.
Sakıp Sabancı Müzesinde 22 Şubat'tan beri sergilenmekte ve 10 Haziran'a kadar devam edecek.
Rembrandt 17. yüzyılın başlarında yaşamış Hollandalı ünlü bir ressam.

Eserlerindeki ışık kullanımı ve detaylara verdiği önemle resim sanatında eşi benzeri bulunmaz özellikte eserler çıkaran biri.
600'ü aşkın yağlı boya esere sahip Rembrandt bir zamanlar Hollanda'sında çok önemli kişiler tarafından portelerinin yapılması için büyük paralar ödenen vekazandığı paralarla bir süre şaşaşlı bir hayat süren biri iken asi tarafı ve eserlerinde sadece kendi bakış açısını yansıtma cüretinde bulunduğu için zamanla satış yapamama ve iflasa kadar giden bir hayat yaşamıştır.

Rembrandt güçlü hayal gücü ve fantastik düşünceleriyle resimlerinde bir "hikaye anlatıcı" özelliğe sahip çok nadir ressamlardan biri.

Yaptığı eserlerde mutlaka dramatik bir hikaye ve portelerde ise kişinin dış görünüşünün yanında karakterini de anlayabileceğimiz şekilde betimlemeler yapmıştır.
Detaylardaki başarısı bir kumaşın cinsini, dantelin her detayını veya kürkün yumuşak yapısını bir bakışta hissedebileceğimiz şekildedir.

Tüm tabloları büyüleyici ve çok etkileyici.

Sergi'de Rembrandt'tın döneminde yaşamış hatta öğrencisi olan ve aynı akımı sürdüren ressamların tablolarını da bulabilirsiniz.

Rembrandt'ın yaşamı da elbetteki tüm değerli sanatçılar kadar etkileyici ve merak uyandırıcı. Bu konuda harika bir belgeseli vakit ayırıp izlemenizi mutlaka tavisye ederim.
Büyüleneceksiniz....

Bir de yine BBC'nin hazırladığı ve Rembrandt'ın en önemli eseri olan "Gece Nöbeti" nin hikayesinin ve yüzyıllar süren serüveninin anlatıldığı belgesel mükemmel. (Teşekkürler Biblio:)


7 yorum:

Dışavurum dedi ki...

Ben de bu hafta gideceğim, her giden bayılmış. Ayrıca belgeseli eklemen süper olmuş Sinemciğim, muck :*

Sinem Ergun dedi ki...

Sedacım belgesel gerçekten güzel üstelik bu belgeseli birçok sanatçı için hazırlamışlar, hepsine bakmalı:) Buarada hatırlatayım sen biliyorsundur elbette SSM'de bebekli annelere herzaman müze ücretsiz:))

Dışavurum dedi ki...

Aa bilmiyordum, e bunu öğrenmek süper oldu; artık hep SSM'deyim :) :)

Eren dedi ki...

Müthiş bir sergi gerçekten, alt kattaki daimi sergi de mutlaka görülmeli gitmişken:)

Biblio dedi ki...

Van Gogh'u kaçırmadığım için şanslıyım,muhteşemdi. Rembrant'a da mutlaka gitmek istiyorum.

Bu arada Simon Schama ile Sanatın Gücü, Tuvaldeki Başyapıt'a bayılmış biri olarak tam aradığım türde bir belgesel serisi. Paylaşım için çok teşekkür ediyorum.

Sinem Ergun dedi ki...

Eren merhaba, hatırlattığın iyi oldu, (“Bir Ülke Değişirken - Tanzimattan Cumhuriyete Türk Resmi) sergisi Türk ressamlarından önemli resimlerini görmek açısından mutlaka gezilmeli. Teşekkürler,

Biblio, merhaba, bende senin asyende diğer BBC dizisini keşfettim hatta yazıma da ekledim:) Bu belgesellerin hepsini izlemeli müthişler:)

Ayfer dedi ki...

Sinemcim ne guzel bilgi dolu bir post olmus. Rembrandt hakkinda bu kadar detayli bilgiye sahip degildim, belgesel harika.
Orada olsaydim, hep birlikte giderdik sergiye :( Sevgiler canim