24 Ekim 2013 Perşembe

The Gravity - Yerçekim (2013)

Yönetmen: Alfonso Cuaron
Oyuncular: Sandra Bullock, George Clooney

Bir grup astronot uzayda bir uydunun tamiri sırasında beklenmedik şekilde bir kazaya maruz kalırlar ve iki astronot şans eseri kurtulur ve uzay boşluğunda dünyaya dönmenin yolunu ararlar.

Notlarım (spoiler içerebilir benden söylemesi)

Film boyunca kendimizi uzayda hissedebiliyoruz, dünyaya uzaydan bolca bakabiliyoruz, bu açılardan göz doldurucu bir film.

Filmin fonu uzay, boşluk, yıldızlar, sessizlik ve huzur olması gerekirken bir an bile aksiyonun eksik olmadığı konusu ile yerimizde hop oturup hop kalktık doğrusu.

Filmin başlangıcında uyduyu tamir eden ekip, Houstonlarıyla bağlantıda gayet eğlenceli bir sohbet içinde. Bir yanda gayet ciddi bir görev başarılmaya çalışılırken Teksasın üzerinde süzülme anında  kovboy müzikleri eşliğinde Matt Kowalsky (George Clooney) adındaki astronotun esprilerle dolu hikayeler anlatarak bir yanda uzayda serbest dolaşma rekoru kırmaya çalışması, belki de Amerikalıların uzay teknolojisinde ne kadar ileri olduklarını gösterme çabası sanki (binlerce kez yapıldığına işaret eden adeta çocuk oyuncağı bir görev olduğunu vurgulayarak).

Aksiyonu boldu dediğim gibi, müziklerle desteklenmiş gerilim sahneleri ile tansiyonu pek düşürmediler. Gerilim aksiyon severler için tatmin edici bir film diyebilirim.

Aile dramı yine olmazsa olmazı tabii. İllaki başkahramanlardan birinde bir aile dramı olacak ki ölümle yüzleştiğinde izleyiciye bir gevşeme modu yayılsın, yani "ölürse sevdikleriyle buluşacaklar işte" rahatlığı..

Sonuç itibariyle uzay boşluğunun keyfini çıkardık mı çıkarmadık mı anlamadım:) Bu kadar sakin bir ortamda "yıldız savaşlarını" aratmayacak neler oldu neler.
Bırakmadı ki bir düşünelim, ne kadar küçüğüz şu evrende, uzay boşluğu ne büyük ve huzur dolu vs:)

Fragmanında, astronot mühendisin, uydunun üzerindeki tamiri esnasında ipi kopuyor ve uzayda tek başına salınıyor. Ben filme gitmeden şöyle bir konu hayal etmiştim.

O uzay boşluğunda kaybolup gidecek biz de uzayın sakinliğinde görsel pek çok şeye şahit olucaz onun gözünde, ooh üç boyutlu bir uzay yolculuğu, sonra insanlığımızı sorgulayacağız, nerden geldik niye burdayız nereye gidiyoruz, rüyalar, halüsünasyonlar, tanrılar vs...

tabi bunu hayal ettim de, elbette oyunculara ve yönetmene bakınca bunu olmayacaği belliydi:)
Bu dediğim senaryoyu kim yazar ve çeker... Belki Lars von Trier ya da Semih Kaplanoğlu mesela:)

Hiç yorum yok: