30 Aralık 2011 Cuma

Ajanda'dan AJANDA HEDİYESİ

Ajanda Dergi'de yine küçük bir çekiliş düzenliyoruz:) Hem de manidar:)
İşte detaylar:

HEDİYEMİZ VAR!
Yeniyılda AJANDANIZ güzel anılarla dolsun diyor ve BİR KİŞİYE BU ŞİRİN AJANDA'YI HEDİYE ETMEK İSTİYORUZ...................

Facebook sayfamızı "Beğen"en ve çekiliş yazısını Profilinde "Paylaş"ıp yorum bırakanlar arasında yapacağımız çekiliş sonucu...............
bir kişi 2012 AJANDAsını kazanacak..............
Sonuçlar 31 Aralık akşamında açıklanacak...........
MUTLU YILLAR.....

http://www.facebook.com/ajandadergi
www.ajandadergi.com
iletisim@ajandadergi.com

27 Aralık 2011 Salı

Annelerle Sohbetler (Bölüm 9)

Annelerle Sohbetlerimiz kaldığı yerden devam ediyor:)
Bugün çok samimi itirafları ve okuyanı güldüren açıklamalarıyla konuğum sevgili Nihal. Nihal ile yakışıklı oğlu Uras'ın dedikosunu yaptık. Uras ve Nihal'in maceralarını (http://küçükprensuras.blogspot.com) adresinden takip edebilirsiniz. Onlar hepimizin dilinde olan ve her fırsatta belirttiğimiz bir yaşamı sürüyorlar (Şöyle şehir dışında doğayla içiçe yaşasak deriz ya hep işte öyle:)

Nihal'den alacağımız çok tüyo var, ben okurken çok keyif aldım, kendisine çok çok teşekkür ederim. ·        Kaç yaşında anne oldun ve çocuğun şuan kaç yaşında?
33 yaşımda anne oldum 3,5 yaşında Uras.

·        Çalışan bir anne misin yoksa kendin mi büyütüyorsun?
İlk bir yıl kendim baktım Uras'a. Sonrasında çalışmaya başladım hala çalışıyorum.

·        Erkeklerin askerlik anıları kadınların doğum anıları anlat anlat bitmez, senin doğum hikayen nasıldı?
Ebe Dedemiz (Kadın doğum hekimim) 7.7. de alalım mı dedi ( sezeryan endikasyonu vardı) 38. haftada iri bebek olduğundan beklemeden aldık. Ben gece uyuyamadım hep bebeğin karışacağını düşündüm herkese tembih ettim. Sabah bir gittik baktık zaten herkes tanıdık ameliyathanede. Benden başkada doğuracak gebe yok :)) Epidural kötüydü sancılı bir doğum sonrasıydı emzirme sorunları benim ağrılarım vs vs neyse hepsi geldi geçti...

·        Bzi anneler doğumdan önce birçok araştırma yapıyoruz, senin başvuru kaynakların nelerdi, dergiler, internet siteleri vs.
Doğumdan önce araştırma felan yapmadım herşeyi bildiğimi düşünüyordum doğurupta özelikle emzirme sorunlarım olunca bir yığın kitap okudum. Ek gıda döneminde internet anneleriyle tanıştım sonrasında beraber büyüttük bebeklerimizi halada görüşüyoruz. Benim için hayatımın en zor ama en güzel bir yılıydı ilk yılımız.

·        Bebek alışverişinde yeni anne adaylarına neler tavsiye edersin?
Kesinlikle beklesinler derim . Klasik ilk bebek çantasını hazırlasınlar sonrasında özelikle kıyafetler açısından beklesinler. Bizim o kadar çok hediyemiz geldiki hiç giyemediklerimiz oldu.

·        Emzik kullandınız mı bu konudaki yaklaşımın ne oldu?
 40 gün sonrası uykuya dalma sorunlarımız olduğunda emziğe başladık. Sancısız da emziği bıraktık keşke kullanmasaymışım derdim halada kullanılmasın diyorum.

·        Uykuya geçiş yöntemleriniz neler oldu, bu konuda tavsiyelerin olurmu?
İlk yılda kucağımda uyuttum sorunsuzdu gazı çıktıktan sonra. Sonra beşiğine bıraktım. Bakıcı başlayınca 1 yaşında onun kucağını yadırgadığından ayakta sallanma dönemi başladı. Kötü bir dönemdi hala da zaman zaman sallanıyor henüz tam anlamıyla bırakamadık.Uras uykucu bir bebekti, gündüzleri 1saat uyanık sonrası 20 dk kucak 40 dk uyku şeklindeydi. 

·        Çocukların yemek seçmesi her annenin sıkıntı yaşadığı bir konudur, sizin çocuğunuzun yemediği yiyecekler var mı, bunları yedirmede başarılı olduğun cin fikirler varmı?
Bu konu en zorlandığım konudur hala da devam ediyor var da yemez. Uras hiçbir klasik yada modern yöntemi kabul etmiyor hala da yemiyor yediği pilav makarna köfte patates. Sorunlunun biz olduğumuzu biliyoruz. Ek gıdaya geç başlamak, aman salçalı yemek vermeyelim yemeğin suyunda vitamin mi olurmuş bu kadar sert gıda boğazında kalır vs vs yaklaşımlarından ne tatlı ne tuzlu seviyor.
Katı gıdaları çiğneyemiyor bir saat çiğniyor zorla yutuyor. Salçalı yada salçasız hiçbir yemeği karışımı vs vs yemiyor. 6 aydan sonra bebeğin eline yiyecek verilmesi kendi yemesine özendirilmesi her türlü tadı tadmasına izin verilmesini savunuyorum onlar yemeyeceklerini zaten yemiyorlar.
Kitabi bilgilerle saati saatine vererek sebze çorbalarıyla blender çocuğu olarak Urası büyüttüm acısını hala çekiyorum. Sebze çorbası düşmanıyım şimdilerde. Sen yemeğini yap içine bir patates at o patatesi yedir. (eski usul)
Sağlık bakanlığının yeni ek gıda listelerinde sebze çorbalarının yerini sebze püreleri yada sebze yemek suları ( az salçalı yada tuzlu olacak şekilde)aldı. Destekliyorum.

·        Hazır yoğurt mu ev yapımı mı?
Biz ailecek hazır yoğurt yiyemiyoruz o yüzden  ev yapımı...

·        Yuvaya başlama yaşı olarak ne düşünüyorsun, niçin?
5 yaş diye düşünüyorum kendim okulu sevmediğimden ne kadar geç o kadar iyi diye düşünüyorum. Uras hala kreşe başlamadı.

·        Bebekken nesnelere verdiği komik isimler var mıydı?
İlk kelimesi antendi ( bebek telsizinin anteni) Hep garip kelimeleri isimleri sevdi söyledi. Aklıma gelmedi bak şimdi...

·        2 yaşından itibaren çocuklar her şey hakkında tutturmaya başlıyorlar, bu konudaki tavrın ne oldu, en çok kimin dediği oluyor, çoğu şeye evet demek şımarıklığa yol açar mı?
 Evet benim çocuğum şımarık ve bencil olduğuna göre bu konuda da tutarsız davrandık diyebilirim. Önceleri sadece tek bir şey almasına izin verirdik sonra ayar bozuldu şimdilerde oyuncakçıdan beğenmezse hiçbirşey almadan çıktığı da oluyor ama beğendiği birşey varsa alınmazsa hayal kırıklığına uğruyor.Ve alıyoruz :((

·        Şeker ve çikolata yemesi konusunda hassasiyetin var mı kaç yaşında yemeli?
 1 yaşa kadar vermedik tabi (tıbbi bilgilere göre) Rahmetli kayınvalidem çikolata sevmeyen çocuk olur mu diye çok üzülürdü hala da çok sevmez binde bir tadını beğenirse yer.

·        Hatırladıkça çok güldüğünüz bir anınız var mı?
Rahmetli kayınvalidem benim gibi çok pimpirikliydi bir gün eşim yok akşam yemeğinde Urasa hiçbirşey yediremedik 9. ay civarıydı ne verdiysek ne pişirdiysek yemedi bir ben koşup yapıyorum bir o koşup yapıyor Uras inatla yemiyor sonra oturduk ikimiz de ağladık :))) Hem de nasıl ağlıyoruz Uras da başladı ağlamaya:)) Eşim geldi kötü birşey oldu sandı :))

Uras takıntılı bir çocuktu 1 yaşa kadar cami takıntısı vardı 2 yaşa kadar biçerdöver :))
1 yaşın yazında arkada arabadayız Uras la ...Memelerimi gösterip gubbeeee(caminin kubbesi) Meme çatalıma da minaaaa(cami minaresi) demişti. Pesss yanii...
Bir gece tam uyuyacağız zil çaldı. Bakkal bizi aşağı çağırıyor süpriz diye. Bir indik şehir merkezinde hemde evin önünde biçerdöver park etmiş nasıl yaniiii????

·        Şimdiden ona bir meslek yakıştırıyor musun, hatta istemeden yönlendiriyor musun?
Evet kesinlikle profesyonel olarak spor yapmasını istiyoruz futbulcu olabilir minyonluğundan dolayı jokey olabilir :)) Asla doktor yada askerlikle ilgili bir meslek düşünmüyoruz. Hatta babamız geçenlerde '' bu çocuk şımarık sünepe bişey olacak bu kadar korumacı olduğumuzdan bari paralı ziraat mühendisliği okutalımda bağa bahçeye bakar hiç olmazsa '' dedi...

·        Ona en çok aldığınız oyuncak nedir?
Hangisini anlatayım bir sürü oyuncağımız var ev kreş gibi. Birde bunlar ilk 2 yılda alındı sonrasında tamam dedik. En çok legolarımız var ençok da legolarını seviyor. Gelmiş geçmiş en iyi düşünülmüş oyuncağın legolar olduğunu düşünüyoruz. Ailecek hastasıyız.

·        Gelişimi ve eğitimi için diğer annelere önereceğin oyuncak veya çocuk kitapları varmı?
Kesinlikle iyi markaların bebek- çocuk sesli oyuncakları (eğitici köpek öğretici ayı vs vs ) tavsiye etmiyorum. O kadar verilen paraya yazık. Bultaklar, legolar, aktivite setleri , puzzlelar, oyun setleri olabilir. Bebeklikten itibaren kitap okuma alışkanlığı kazandırılması bebeklere sık kitap okunması çocuklukta bunun devam ettrilmesi kitap sevgisi açısından çok önemli. Eğitici oyuncak- kitap konusunda kitap yazabilirim ama bu çocuğun ilgi alanıyla da ilgili. Uras komplike oyuncakları sevdi ama yeğenim daha farklıydı ...

·        Kaç yaşından itibaren televizyon izlemesine izin verdiniz, hangi programları
Tvye ilgisizdik önceleri. Az seyretsin de işimi yapayım derdim izlemezdi sonra animasyon filmlere merak sardı . Şimdi bakıcı da çizgi film seyrediyor. Ama çabuk sıkılıyor saçma bunlar diyor genede animasyon filmleri seviyor. İlk bir yıl tv bile açılmadı desem :)) 

·        Bilgisayar oyunları veya cep telefonu oyunları oynamasına izin veriyor musunuz?
Çok değil sadece kuzene gittiği zamanlar beraber biraz oynuyorlar. Evde aklına bile gelmiyor ...

·        Sportif faaliyetler konusunda çocuğunuzu nasıl yönlendiriyorsunuz, sence ülkemizde çocuklar için yeteri kadar spor yapma mekanı va rmı?

Hergün futol maçı yapıyoruz koridorda:) Salonun en güzel yerinde de basket potamız var:)) Spor salonu malesef yok çevrede bu yaş için. Sık sık açıkhavada futbol basketbol vs sahalarına gidiyoruz. Doğayla haşır neşir büyüyor .Yukarda da dedim bağ bahçe çok bizim her haftasonu oralarda koşup zıplıyor bu bakımdan rahatız.

·        Sanat dallarını sevdirme ve uygulama konusundaki yaklaşımın neler? Bu konuda diğer annelere neler önerirsin?
Sanatla ilgili henüz bir kurs vs başlamışlığımız yapmışlığımız yok. Zaten bu yaş için buralarda kurs da yok. Müzik aletlerimiz var boyama yapma kesme fotoğraf çekme vs faaliyetlerimiz oluyor.Evde ailecek dans saatlerimiz oluyor :)) Müzik dinliyoruz.Sonrasında destekleriz elbetteki.

·        Bir çocuk mu çok çocuk mu?
Çok çocuk ama vakit yok. geç kaldık :((

26 Aralık 2011 Pazartesi

Bir Pazar günü aktivitesi

Dün çok güzel bir gün geçirdik. Hem eğlendik, hem bilgi sahibi olduk hem de sanat ve teknolojiyle dolu bir gün geçirdik. Tüm bunları tek bir mekanda yaşadık.
Santralistanbul'da.
Uzun uzun yazdım, ama Ajanda'nın sayfasında:)
yani burada...

21 Aralık 2011 Çarşamba

Çocuk Tiyatrosu Davetiyesi İster misiniz?

İKİ KİŞİLİK DAVETİYEMİZ VAR!.............

Ajanda Dergi'de bir çekiliş düzenliyoruz.

25 Aralık Pazar günü Tiyatro Bereze'nin Çocuk Oyunu ÇOK SOĞUK için davetiye kazanmak isterseniz aşağıda sorduğumuz sorunun cevabını iletisim@ajandadergi.com'a gönderebilirsiniz.
Oyunla ilgili bilgi için lütfen buraya tıklayın.

Sonuçlar cuma günü açıklanacaktır........

SORU: www.ajandadergi.com web sayfamızda bugüne kadar KAÇ TİYATRO OYUNU ile ilgili yazı yayınlanmıştır?

Herkese bol şans

15 Aralık 2011 Perşembe

Yeniyil hediyeli yarisma

Sevgili blogger arkadaslarim, Ajanda da fotograf yarismasi etkinligi duzenliyoruz. Birlikte buyuk bir fotograf sergisi duzenlemeye ne dersiniz ?
Eminim hepiniz evlerinizi yilbasina hazirlamissinizdir. O guzel suslerinizi ve evinizin yilbasi kosesinin fotografini cekerek iletisim@ajandadergi.com adresine gonderip cekilise katilbilirsiniz.
Fotograflarinizi http://www.ajandadergi.com/ da yayinlayacagiz.
Detaylar burada.

Kazanan kisiye Nili Silver dan cok hos tasarimli gumus kaplama bir kolye hediye edecegiz. http://www.nilisilver.com/
Fotograflarinizi ayin 20 sine kadar gonderebilirsiniz.
Iste hediyemiz, herkese bol sans

9 Aralık 2011 Cuma

Ajanda'dan Yılbaşı Hediyeleri

Yılbaşının en güzel yanı belki de hediyeleşmek. Hediye almak da hediye vermek de ayrı keyif. Sevdiklerimize hediye alırken onların kişisel meraklarına veya beğenilerine uygun birşeyler almak için günlerce düşünür araştırma yaparız, hediyemiz verip onların açmasını seyretmek ve tepkilerini görmek de ayrı bir heyecandır. Bize gelen hediyeleri açmak ve düşünüldüğümüzü görmek ise bambaşka bir mutluluk.

Hediye ayı da diyebilirz o zaman Aralık ayına.

Ee öyleyse Ajanda olarak bizde hediye vermek istiyoruz.
Hemde buay boyunca birkaç kez birçok kişiye.
İlk hediye çekilişimiz başladı bile.

Katılmak çok kolay,
Facebook sayfamızı beğenerek, hediye çekilişi ile ilgili yazımızı profilinizde paylaşmak
ve işte ilk hediyemiz
herkese bol şans:)
http://www.facebook.com/#!/ajandadergi

Annelerle Sohbetler (Bölüm 8)

Annelerle sohbetler bölümünün yenibir konğu var. Canım Müge'ciğimin benimle tanışırdığı sevgili arkadaşım Sıla ve geçen hafta 1. yaş gününü kutladığımız şekermi şeker kızı uğurböceği Su hakkında röportajımız. Sevgili tatlı Su'ya annes ve babasıyla neşeli sağlıklı bir ömür dilerim.


·  Kaç yaşında anne oldun ve çocuğun şuan kaç yaşında?
Kızım “Su” I yaşında , bende 32 yaşında anne oldum.

 Çalışan bir anne misin yoksa kendin mi büyütüyorsun?
Çalışan bir anneyim. Su 2 aylık oldugundan beri çalışıyorum.

 ·  Erkeklerin askerlik anıları kadınların doğum anıları anlat anlat bitmez, senin doğum hikayen nasıldı?
Benim dogum hikayem çok güzeldi. Hep normal dogum istedim ve öyle oldu. Normal doguma kendimi hem fizik, hem kafa olarak çok güzel hazırladım. Gece saat 00:00 da suyum geldi 01:00 de hastaneydik, sabah saat 08:00 ekadar takıldık, seçtiğim hastaneden dogum yapmamım sebebi orda çalışan Nazmiye Ebeydi. O geldi sabah 08:00 ve ondan sonra herşey hızlandı. 13:00 ‘da Su Kuzum kucagımdaydıJ herşey cok keyifli ve kolay geçti... Herkese normal dogumu şiddetle tavsiye ediyorum...

 · Biz anneler doğumdan önce birçok araştırma yapıyoruz, senin başvuru kaynakların nelerdi, dergiler, internet siteleri vs.
Ben 2-3 tane kitap okudum ve her ay düzenli dergileri aldım. Hamilelik ve bebekler üzerine.

 · Bebek alışverişinde yeni anne adaylarına neler tavsiye edersin?
Bebek alışverişinde herşeyi almak yerine dogru ihtiyacı tespi edip almak çok daha iyi oluyor. Su’yun hiç giymeden etiketi ile kaldırdıgım kıyafeleti oluyor. Birde bebek kaç kg olacak, boyu ne hızla gidecek bilemiyormusunuz. Birde özellikle kız bebeklere çok süslü elbiseler alınması taraftarı değilim, kendi zevkimiz için onların rahatını bozmaya gerek yok bence, son olarak çevrenizde bebeği olan arkadaşlarınız varsa onlardan bir çok ürün tedarik edilebilir. Ben kuvet, emzirme yastığı, pompa, beşik gibi bir çok ürünü arkadaşımdan almıştım.

 · Emzik kullandınız mı bu konudaki yaklaşımın ne oldu?
Kesinlikle takıntılı anne olmadım. Doğduğundan beri kullanıyorum. Hiç emzik saplantısı olmadı kızımın. Uyuturken kullanıyorum. Uyuyunca düşürüyor ama sıkıntı olmuyor. Yasak olan veya geç verilen şeylere daha düşkün olabileceklerini düşünüyorum.

 · Uykuya geçiş yöntemleriniz neler oldu, bu konuda tavsiyelerin olurmu?
UykuJ İlk zamanlarda 6-7 ay hiç sıkıntım olmadı , çok güzel uyuyordu, ama büyüdükçe ve algıları geliştikçe , uykuda dalma ve sık uyanma oluyor. Ama genede çok problematik değiliz. Ama babamızdan dolayıda “su” geceleri bizimle uyuyor. Bu durumda ne ben, nede babası şikayetçi değil. Çalıştığımızdan onu çok özlüyoruz.

 · Çocukların yemek seçmesi her annenin sıkıntı yaşadığı bir konudur, sizin çocuğunuzun yemediği yiyecekler varmı, bunları yedirmede başarılı olduğun cin fikirler varmı?
Su ile ilgili yemek problemimiz hiç olmadı. Herşeyi yiyor, genelde iştahlı bir çoçuk. Umarım bundan sonra da sıkıntı olmaz.

 · Hazır yoğurtmu ev yapımı mı?
6.aydan sonra ek gıdalara başladığımızdan beri haftada 3 gun gunluk sek sütten yoğurt yapıyoruz. Bugüne kadar hiç hazır yoğurt vermedim.

· Yuvaya başlama yaşı olarak ne düşünüyorsun, niçin?
Yuvaya başlama yaşı 3.yaşında düşünüyorum, anneden kopuşu, bağımsızlaşma 3.yaşında başlıyor. Ama bakıcı ve diğer durumlardan bunu erkene çekmem gerekebilir.

· Bebekken nesnelere verdiği komik isimler varmıydı?
Halen bebek olduğundan şu anda yok.:) Henüz yeni 1 yaşında olduJ

· Şeker ve çikolata yemesi konusunda hassasiyetin varmı kaç yaşında yemeli?
Şu anda şeker ve çikolata vermiyorum. Çok uzun sürede düşünmüyorum. Ne kadar geç tanışırsa o kadar iyi olacağını düşünüyorum.

· Hatırladıkça çok güldüğünüz bir anınız varmı?
Doğuma giderken eşimin hali ve Su’yun bir şeye ulaşamayınca üşenip iki ayağının arasına nesneyi alıp kendisine çekmesi

· Şimdiden ona bir meslek yakıştırıyor musun, hatta istemeden yönlendiriyor musun?
Ben spor ile uğraşmasını hatta Voleybolcu olmasını çok arzuluyorum. Bu yönde de yönlendireceğim ama bunu zaman ve yeteneği gösterecek. Huzurlu olması ve mutlu olacağı bir mesleği olması tek isteğim.

· Ona en çok aldığınız oyuncak nedir?
Bugüne kadar çok fazla oyuncak almadım. Tanıdığımız kişilerin büyüyen çoçuklarının oyuncaklarını toparladık. Ama kedileri çok sevdiğinden kedili kitaplar almaya çalışıyoruz.

· Gelişimi ve eğitimi için diğer annelere önereceğin oyuncak veya çocuk kitapları varmı?
Bu konuda daha yeni yeni deneyim kazanıyorum. 1 yaşına kadar öle çok farklı , değişik oyuncaklar olmadı. Şimdi 1 yaş dogum gununden sonra çok oyuncağımız oldu. Deneyimledikten sonra göreceğiz, ama her annede duyduğum, “ bu kadar oyuncak var gidip tahta kaşıkla oynuyor, telefonla, kumanda ile oynuyor gibi”J

· Kaç yaşından itibaren televizyon izlemesine izin verdiniz, hangi programları
Şu anda yemek yerken , yada oyalamam gerektiğinden Duck tv izliyor. Konuşma yok, sadece müzik ve şekiller. Tabi bakıcımızda bu süre biraz daha artıyor olabilir. Ama bu konuda çok çok katı değilim. İzlediği kanalın eğitici olduğunu bile düşünüyorum. Ama tabi kesinlikle abartmamak gerekiyor.

· Bilgisayar oyunları veya cep telefonu oyunları oynamasına izin veriyor musunuz?
Annen olunca bende şimdiki çoçuklar başka diyenlerdenim. Telefon, laptopa karşı farklı ilgisi var. Ama biz maximumda uzak tutmaya çalışıyoruz ve çalışacağız. Geç tanışması çok daha i,yi olur diye düşünüyorum.

· Sportif faaliyetler konusunda çocuğunuzu nasıl yönlendiriyorsunuz, sence ülkemizde çocuklar için yeteri kadar spor yapma mekanıvarmı?
Kesinlikle yok. Ben 7 yıl profesyonel voleybol oynamış biri olarak, sporcu bir ailenin kızı ve gelini olarak, kızımı zamanı geldiğinde bizzat kendim yönlendireceğim.

 · Sanat dallarını sevdirme ve uygulama konusundaki yaklaşımın neler? Bu konuda diğer annelere neler önerirsin?
Ben ufak ufak masal okumaya başladım. Çok dinlemiyor . Ama iyi bir kitap okuyusu olsun, meraklı ve araştırıcı bir kimliği olsun isterim. Şu anda kitap okumak , müzik dinletmek dışında bir etkinliğimiz yok .

 · Bir çocuk mu çok çocuk mu?
Kesinlikle 2 çoçuk. Hayatta arkadaş, anne, baba, herşey bir yana kardeş bir yana . Ama bugünkü Türkiye şartlarında maddi imkanlar çok önemli. Ben 2.çoçuğu çok istiyorum ama o dönemde şartlarımız buna izin verecek mi zaman gösterecek.

7 Aralık 2011 Çarşamba

DJ Sinem iş başında:)

Beyond The Sea aslında Bobby Darin'in şarkısı ama Kevin Spacey hastası olduğum için ondan dinlemek de başka oluyor.

Bu arada Kevin Spacey'nin yazıp, yönettiği ve Bobby Darin'i canlandırdığı Beyond The Sea filmini seyretmenizi kesinlikle öneririm.


DJ Sinemden günün şarkısı:)

5 Aralık 2011 Pazartesi

Rakı Severler Buraya:)

Biliyor musunuz, bu hafta Dünya Rakı Haftası!
Almanların October festi varsa bizimde rakı festivalimiz var:)

Bu hafta rakının varlığı yurtta ve dünyada çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
Detayları burada verdim, www.ajandadergi.com

Bunlarda rakıseverlerin yaptığı çeşitli afişler
Ödüllü Fotoğraf Etkinliği - Yeniyıl Köşeniz


Ajanda'da Aralık ayı boyunca bir etkinlik düzenleyeceğiz. İsmi "Yeniyıl Köşeniz"
Bu bir fotoğraf etkinliği aynı zamanda ve katılımcılardan biri sürpriz bir ödül kazanacak.
Detaylar için lütfen  http://www.ajandadergi.com/index.php/2011/12/odullu-fotograf-etkinligi-yeniyil-koseniz/ tıklayınız.

Birçok blogger arkadaşımdan katılım bekliyorum ona göre:)

2 Aralık 2011 Cuma

Avrupa Yakasındakilere Güzel Bir Etkinlik Haberi


Duydunuz mu bilmiyorum!
Beşiktaş Belediyesi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Belgesel Sinemacılar Birliği’yle ortaklaşa olarak 3 yıldır çok güzel etkinlik düzenliyor.
Etkinliğin adı “Bir Belgesel, Bir Gazeteci, Çay ve Simit”.

Her çarşamba saat 19:00’da Levent Kültür Merkezi’nde belgeseller ücretsiz gösteriliyor ve gösterimin ardından belgeselin yönetmeni ve bir gazetecinin katıldığı söyleşiler yapılıyor.  
Bugüne kadar 2 sezonda 7 farklı ülkeden 51 belgesel yayınlanmış.

Bu etkinlik ile hem belgesel izleme bilinci ve keyfi yaygınlaşmış oluyor hem de her hafta ayrı bir ülkenin insanlarının yaşam biçimleri hakkında pek çok değişik ve ilgi çekici bilgi aktarılıyor.

Aralık ayı boyunca yayınlanacak belgeseller ile ilgili bilgiler ise hafta hafta şöyle:

7 Aralık 2011, Çarşamba, 19:00
OĞLUNUZ ERDAL /Türkiye / 2010 / 76’ / Türkçe
Yönetmen: Tunç Erenkuş
Sinan Suner, Zekeriya Önge, Erdal Eren, Erhan Koca. “Oğlunuz Erdal” belgeseli, bu genç insanların kısa öykülerinin üzerinden Türkiye’nin 1977-1984 yılları arasındaki karanlık dönemini yeniden hatırlatmayı ve o dönemi soğuk bir tarih algısından çıkarmayı, insancıllaştırmayı denemektedir.

14 Aralık 2011, Çarşamba, 19:00
PARALEL YOLCULUKLAR /Türkiye-Yunanistan, 2004 / 120’ / Türkçe-Yunanca; İngilizce ve Türkçe altyazılı
Yönetmenler: Derviş Zaim / Panicos Chrysanthou
Paralel Yolculuklar, Doğu Akdeniz’de yaklaşık yarım yüzyıldır Türkler ve Yunanlılar arasında sorun teşkil eden Kıbrıs adasının insan dramına, Türk ve Rum yönetmenlerin perspektifinden mercek tutuyor… Rum yönetmen Panicos Chrysanthou, Kıbrıslı Rumların 1974 yılındaki sıcak savaş esnasında yaşadığı deneyimlere kamerasını yöneltirken, Derviş Zaim de Türklerin benzer deneyimlerini açığa çıkarmaya çalışıyor.
Adanın duygu ve acı haritasının bir izdüşümünü belleklere nakşetmeye çalışan belgeselde, toplu kıyımlara maruz kalmış köyleri, kocası kayıp kadınları, altı yaşında babasını kaybeden çocukları, savaşta sakat kalmış ama yine de yaşama bağlılığını kaybetmemiş eski askerleri, babası Rumlar tarafından öldürüldüğü halde barış için iki toplumlu koroda şarkı söyleyen insanların deneyimlerini bulmak mümkün.
Kıbrıs sorununun çözümlenmesine yönelik çabaların doruğa ulaştığı bir dönemde, konuyla ilgili ortak bir perspektifle kotarılmış çok ender yapımlardan biri. İlk özel gösteriminde Türk ve Rum çoğu izleyicileri gözyaşlarına sürüklemeyi başaran belgesel, sıradan insanların yalın ve iç titretici öyküleriyle akıllarda yer edeceğe benziyor.

21 Aralık 2011, Çarşamba, 19:00
MALAKI / MELEĞİN KOKUSU / Lübnan / 2011 / 80’/ Arapça, İngilizce / Türkçe altyazılı
Yönetmen: Khalil Dreifus Zaarour
Malaki, Lübnan’daki iç savaş sırasında ve sonrasında kaçırılanların ailelerine odaklanır. Sürekli şüphe ile mücadele eden altı farklı ailenin yaşadığı travmaya açıklık getiriyor. Film oldukça insancıl bir filmdir çünkü herhangi bir siyasal olaydan uzak olan ailenin bozulan duygusal bağlarını gösteriyor. Film gerçek röportajları hem gerçek üstü hem de kurmaca bir sahnede gösterir.

28 Aralık 2011, Çarşamba, 19:00, Çarşamba
GEÇMİŞ MAZİ OLMADI /Türkiye / 2011 / 60’ / Türkçe
Yönetmen: Mehmet Özgür Candan
12 Eylül’ün ardından hayatı alt üst olan Tümay’ın ve ailesinin hikâyesini esas alarak, bir annenin gözünden o dönemde yaşananlara ışık tutacak. Tutuklanarak cezaevine konan iki kızı ve damadının öyküsü, doğmamış torununa mektuplar yazarak kurduğu bağın anlatılacağı belgesel, o dönemde kendisi gibi, çocuklarını görmek için cezaevi önlerinde yatıp kalkan binlerce annenin ortak hikâyesini ele alıyor.