19 Haziran 2011 Pazar

Duyuru: Belgesel Film Atölyesi

Geçen kış sinema ile ilgili derslerin anlatıldığı atölye varmı diye çok araştırmış ve sonunda Paradoks Film Atölyesinin değerli hocası Metin Gönen'in verdiği Sine Felsefe seminerlerini bulmuş ve bir dönem katılımcı olmuştum. Çok keyifle dersleri dinlediğim bu dönem içinde sinemaya bakışım ve izleyici olarak algımın farklılaştığını hissettim.

Metin Hoca şimdi yeni bir proje ile bizi bilgilendirdi. Ben de ilgilenenler olur diye size de duyurmak istedim.

Belgesel Film Atölyesi


Metin Gönen’in hazırlayıp yönettiği Belgesel Film Atölyesi 16 haftalık yoğun ve zengin programıyla özgün, kapsamlı ve komple bir sinema eğitim sunuyor.


Atölye; Belgesel Sinema alanındaki sinematografik anlatım modellerinin, gerçekliği senaryolaştırma yöntemlerinin, yaşamı sahneleme kurallarının ve bu amaçla kullanılan sinema dilinin belgesel sinema tarihinin önemli filmleri üzerinden tek tek somut olarak öğretilip uygulanacağı pratik çalışmalardan ve atölye sonunda hep birlikte bir kısa belgesel filmin projelendirilip çekileceği komple bir eğitim müfredatından oluşmaktadır.

Atölye, Belgesel Sinemanın yaratıcı gücünü, anlatım zenginliğini ve gerçekliği düşünmek için onu yapılandırmak gerektiğinin önemini kavrayan tüm sinemacılara açık olarak hazırlanmıştır.

Atölye; lokal gerçeklikleri, sinema sanatının yaratıcı ve çarpıcı görsel diliyle evrensel boyutlarda düşünebilmeyi ve tüm dünyaya anlatabilmeyi arzulayan alternatif sinemacılar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Atölye çalışmaları; Eğitim, Politika, Sanat, Tarih, Savaş, Adalet, Sağlık, Direniş, Mücadele gibi insanlığın temel konularını işleyen, Vertov, Robert Flaherty, Luis Bunuel, Chris Marker, Alain Resnais, Raymond Depardon, Claude Lanzmann, Jean-Luc Godard, Guy Debord, Wim Wenders, Abbas Kiarostami, Michael Moore, Pedro Costa, Jia Zheng-ke, Rithy Panh, Jean-Charles Hue, gibi yönetmenlerin Dünya sinema tarihinde örnek oluşturan filmleri ölçü alınıp üzerlerinde çalışılarak yapılacaktır…

Kontenjan Sınırlıdır.
http://www.paradoksfilm.org/ sitesinden şimdiden online kayıt yapılabilir.

Başlangıç Tarihi: Ekim 2011 (Dersler hafta sonu olacaktır. Daha sonra gün ve saatler netleştirilecektir).

1 yorum:

Buket dedi ki...

işte şimdi ist da yaşamadığım için pişmanım